Jak leczyć ciemieniuchę?

628 0

Ciemieniucha jest to rodzaj łojotokowego zapalenia skóry, które pojawia się zazwyczaj między 3 a 12 miesiącem życia niemowlęcia. Objawia się w postaci żółtych, tłustych w dotyku zmian skórnych, łusek, które obejmują skórę głowy, czoła, okolice brwi. Zazwyczaj nie powoduje uczucia swędzenia, nie przeszkadza dziecku w czasie karmienia czy snu.

Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy?

Nie są do końca znane przyczyny występowania tej dolegliwości. Jest ona prawdopodobnie związana z niepełnym rozwojem gruczołów łojowych dziecka i nadmiernym wydzielaniem sebum (łoju skórnego). Podejrzewa się, że za jego powstawanie może być odpowiedzialny grzyb Malassezia furfur, który kolonizuje się na skórze głowy, jednak nie ma na to obecnie wystarczających dowodów.

Leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha nie jest uciążliwą w leczeniu dolegliwością, często ustępuje sama w ciągu kilku tygodni, bądź miesięcy. Jednak istnieją preparaty, które mogą przyśpieszać ten proces. W tym celu pomocne mogą okazać się substancje zmiękczające skórę, które dostępne są w aptece bez recepty. Do najważniejszych należą: parafina płynna, wazelina biała, oleje i oliwki np. oliwa z oliwek, olej z krokosza, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów. Należy pamiętać o systematyczności i stosować preparaty codziennie, 1-2 godziny przed kąpielą. Po kąpieli i spłukaniu preparatu z głowy dziecka, wskazane jest delikatne usunięcie płatów w miejscu zmian chorobowych za pomocą szczotki z odpowiednim włosiem, specjalnie przeznaczonej dla dzieci.

W przypadku nasilenia się zmian, bądź pojawienia się świądu, bólu, śladów krwi należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy domowe sposoby na leczenie ciemieniuchy zawiodą, lekarz może również zalecić środka przeciwgrzybiczego (ketokonazol).

Należy pamiętać, aby nie stosować kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażniać skórę dziecka m.in. mydła, zawierające sole sodowe siarczanu laurylu, uczulające i sztuczne środki zapachowe i barwniki.

Dodaj komentarz