Pesar i szew okrężny na szyjkę macicy

Joanna Jacko: Niewydolność cieśniowo-szyjkowa to jest taka jednostka chorobowa, która będzie powtarzać się w kolejnych ciążach, to znaczy: w dwudziestym tygodniu badamy pacjentkę i okazuje się, że pacjentka nie miała żadnych dolegliwości a pojawiło się rozwarcie - oczywiście wtedy staramy się zapewnić pani jak największy spokój, założyć szew okrężny na szyjkę, który ma nie dopuścić do dalszego rozwierania się tej szyjki i odpłynięcia wcześniejszego płynu owodniowego i porodu przedwczesnego.
Happytv.pl: Zapamiętaj: szew okrężny na szyjkę macicy zapobiega dalszemu rozwieraniu się szyjki macicy i wcześniejszemu odpłynięciu płynu owodniowego. Zapobiega wcześniejszemu porodowi.
Joanna Jacko: Są pacjentki, u których ta szyjka się skraca, ale nie na tyle dramatycznie, że można założyć tzw. krążek położniczy. Jest to zabieg mniej inwazyjny - aby założyć szew szyjkowy, pacjentka musi być na bloku operacyjnym, znieczulona - tak, żeby nic nie czuła - no jest to procedura inwazyjna, bo jednak trzeba tam podziałać z igłą i nitką. A Pesar to jest krążek, taki lateksowy, który zakłada się na szyjkę, w odpowiedni sposób, i on zapobiega rozwieraniu się i skracaniu się szyjki.

przeczytaj pełny tekst