2. OBJAWY PRZEROSTU TRZECIEGO MIGDAŁKA

Objawy przerostu trzeciego migdałka mogą wyglądać jak zwykłe przeziębienie, ale gdy występują bardzo często i pojawiają się inne dolegliwości może to oznaczać problem z migdałkiem.

Najczęstsze objawy to

Dr Maciej Wrona: Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych , zaburzenia oddychania przez nos, czyli dziecko ma zazwyczaj uchylone usta, katar, którego nie ma, ale jest nos przyblokowany chrapanie w nocy, w skrajnych sytuacjach bezdechy - które są bezwzględnym przesłaniem do usunięcia trzeciego mig, choroby uszu - stany zapalne uszu, ewentualnie niedosłuch związane z zaleganiem wydzieliny w uszach spowodowany zaburzeniem drożności połączeń ucho-nos, które to połączenie jest blokowane przez trzeci migdal.

Przerośnięty trzeci migdał diagnozowany jest w takich sytuacjach jak częste infekcje uszu pojawia się niedosłuch. stwierdzony jest wtedy płyn w uszach - jest to objaw utrudnionego spływu wydzieliny do uszu a ten spływ jest upośledzony właśnie przez przerośnięty trzeci migdał .

To też jest wskazanie do jego usunięcia.

W następnej części nasz ekspert - laryngolog przedstawi sposoby diagnozowania trzeciego migdałka. Powie także jakie badania należy wykonać przed zabiegiem.

przeczytaj pełny tekst